Czy lipa z Bieńkowic zostanie Drzewem Roku 2022? Ruszył finał konkursu

Bieńkowicka lipa znalazła się w finale konkursu na Drzewo Roku 2022. Głosowanie na najbardziej „kochane”, najpiękniejsze, najmocniej pobudzające wyobraźnię i odznaczające się najciekawszą historią drzewo wystartowało z początkiem czerwca. Zakończy się zaś z końcem miesiąca. Wtedy też dowiemy się, czy licząca sobie 380 lat lipa drobnolistna zwycięży.

W 12 edycji konkursu lipa z Bieńkowic rywalizuje z siedmioma dębami, czterema lipami, dwoma klonami, bukiem, wiązem i jabłonią. Drzewo to ma 756 cm obwodu i wysokość 25 metrów. Jest pomnikiem przyrody, silnie związanym ze znajdującym się obok dworkiem, pamiętającym jeszcze czasy Królowej Bony. Zakłada się, że lipa została posadzona, by uczcić narodziny szlacheckiej córki. Majątek, a zatem i mieszczące się tu drzewo, należał w późniejszych latach do wielu rodów szlacheckich.

Ze względu na tragiczną historię jednego z ostatnich właścicieli dworku, Zbigniewa Jasińskiego, jest ona nazywana strażniczką miłosnej historii. Mężczyzna miał być nieszczęśliwie zakochany, co doprowadziło go do samobójstwa w 1937 roku. W dniu swej śmierci sprowadził muzyków, polecając im granie religijnych pieśni właśnie w cieniu tego drzewa. Sam zaś udał się do dworku i po pewnym czasie odebrał sobie życie. Później miał nawiedzać dworek jako duch, dopóki jego matka nie zleciła odprawienia egzorcyzmów. Do konkursu lipa w Bieńkowicach została zgłoszona przez Starostwo Powiatowe w Bochni.

Konkurs Drzewo Roku 2022 pokazuje historię drzew oraz podkreśla ich znaczenie w życiu człowieka oraz w życiu lokalnych społeczności. Ma być inspiracją dla działań na rzecz ochrony środowiska, a jednocześnie jest szansą na promowanie miejscowych walorów przyrodniczych, turystyki, kultury i regionu. Warto podkreślić, że drzewo, które zwycięży w plebiscycie (czyli drzewo z największą liczbą głosów), będzie reprezentować Polskę na poziomie europejskim konkursu w 2023 roku. W jednej z poprzednich edycji honor ten sprawował Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej, który zresztą został Europejskim Drzewem Roku 2021.

Możesz również polubić…