Pomnik ks. Stojałowskiego w Dziewinie po pierwszym etapie renowacji

Zakończono pierwszy etap prac związanych z odrestaurowaniem pomnika księdza Stanisława Stojałowskiego, który jest ulokowany w Dziewinie. W ich trakcie odnowiono dolną część zabytku.

Prace renowacyjne w tym etapie kosztowały 20 tys. złotych. Ich finansowanie możliwe było dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Bochni oraz Gminy Drwinia. Pierwszy etap skupił się na odnowieniu dolnej części pomnika. Drugi etap obejmie figurę znajdującą się na cokole.

Zabytkowy pomnik upamiętnia osobę ks. Stanisława Stojałowskiego, który żył w latach 1845-1911. Był on jezuitą, patriotą, a także współpracownikiem Wincentego Witosa oraz współtwórcą Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wspierał zwykłych ludzi i był uważany za człowieka kompromisu, ale jednocześnie ze względu na swe poglądy został ekskomunikowany przez hierarchów kościelnych. Bywał nazywany rewolucjonistą w sutannie, w ostatnich latach życia pełnił funkcję posła w Austriackiej Radzie Państwowej.

Możesz również polubić…