W Mikluszowicach OSP przeprowadziły ćwiczenia

W minioną niedzielę zorganizowano ćwiczenia taktyczno-bojowe pod kryptonimem „Mikluszowice 2022”. Wzięły w nich udział jednostki OSP działające na obszarze gminy, a także ratownicy medyczni. Ćwiczenia składały się z trzech zadań.

Przeprowadzane 11 września w Mikluszowicach ćwiczenia były oceniane przez przedstawicieli Komendy Powiatowej PSP w Bochni. Zaczęły się od przeglądu ćwiczących jednostek. Sprawdzano zarówno przygotowanie ludzi, jak i sprzętu oraz samochodów. Następnie przystąpiono do realizacji scenariusza ćwiczeń, na który składały się trzy zadania.

W scenariuszu pierwszego ćwiczenia doszło do upadku z wysokości kilku metrów rowerzysty jadącego ścieżką rowerową po koronie wału rzeki Raby. Strażacy mieli za zadanie pomóc poszkodowanemu, używając sprzętu ratownictwa wysokościowego, a także udzielić mu pierwszej pomocy. W drugim ćwiczeniu doszło do wypadku drogowego, w którym kierujący samochodem osobowym zderzył się z rowerzystą. Do zadań strażaków należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, udzielenie pomocy, a także przygotowanie miejsca do lądowania dla transportu lotniczego. Trzeci scenariusz zakładał pożar jednokondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Strażacy mieli za zadanie ugasić pożar, ewakuować poszkodowanych, a także udzielić im pierwszej pomocy.

Warto podkreślić, że dołożono starań, aby ćwiczenia były jak najbliższe realiom pracy strażaków. Dzięki temu możliwe było przećwiczenie elementów sztuki pożarniczej, z którymi na co dzień służby muszą się mierzyć. Dlatego w ćwiczeniach oprócz fantomów wykorzystano także pozorantów – studentów ratownictwa medycznego oraz ratowników medycznych. Po ocenie ćwiczeń nastąpiły podziękowania ze strony wójta gminy Jana Pająka dla uczestniczących w wydarzeniu. Ponadto przekazano jednostkom sprzęt i umundurowanie. Spotkanie zakończył wspólny posiłek, który przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Mikluszowicach.

Możesz również polubić…