Czy okap w kolorze złota ma sens?

Złoto od wieków było cenione i nadal jest cenne, ale dziś kolor ten coraz częściej jest synonimem kiczu, a nie bogactwa i dobrego smaku. Czy jednak okap w kolorze złota może się sprawdzić w kuchni? Czy może być dobrym wyborem?

Okazuje się, że jak najbardziej tak, choć oczywiście diabeł jak zwykle tkwi w szczególe. Ogromną różnicę może sprawić chociażby kwestia tego, czy okap ma matową, czy też błyszczącą powierzchnię. I tu też trudno stwierdzić, że jedna albo druga cecha jest wadą. Wszystko zależy od kontekstu.

Przykładowo, złoty okap kuchenny wykończony na wysoki połysk doskonale wpasuje się w kuchnię typu high gloss w odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni. Okap kuchenny z matowym złotem może w takim otoczeniu zbyt mocno zaznaczać swoją odrębność. Z drugiej strony, może to właśnie taki efekt chcemy uzyskać? Wszak kontrast jest czymś, co jest modne i coraz częściej – nie zawsze z dobrym skutkiem – stosowane.

Złoto z pewnością jest materiałem szlachetnym. Jego barwa w dobrze dobranej tonacji może harmonijnie łączyć się z wieloma innymi materiałami i kolorami. Złoto pasuje do wszelkich brązów. Ładnie odznacza się na neutralnych białych tłach. Ociepla szarości, podkreśla głębię czerni i dodaje jej atrakcyjności, znakomicie komponuje się z pastelowym różem i niebieskim.

Ale złoto dobrze wykorzystane to złoto stanowiące subtelny dodatek, a nie motyw dominujący. Jest ono doskonałym kontrapunktem, elementem ożywiającym i dekorującym wnętrze. Jego nadmiar może spowodować uczucie ciężkości całej aranżacji. Jako detal metal ten jest doskonały.

Złoto lubi też – przynajmniej we współczesnych aranżacjach – prostotę formy, faktury, etc. Bogata ornamentyka pasuje raczej do wnętrz w stylu retro czy vintage. Może być wykorzystana we wnętrzach nawiązujących do czasów wiktoriańskich i starszych. Również jeśli lubicie art deco, to złoto jest dla was. Ale pomijając stylistykę odwołującą się do czasów historycznych, złoto wszędzie będzie preferowane jako finezyjny dodatek o nie nazbyt skomplikowanym charakterze.

Jaki w takim razie efekt może mieć złoty okap tuba? Przemyślnie umieszczony, umiejętnie oświetlony okap kuchenny w tym kolorze rozjaśni pomieszczenie. Podniesie jego styl, doda mu prestiżu i zapewni ten jedyny w swoim rodzaju efekt, który przez wieki zachwycał poddanych i gości królów, książąt, arystokratów i innych przedstawicieli władzy. Szczególne wrażenie może zrobić złoty okap wyspowy – ze względu na atrakcyjną, centralną lokalizację nad wyspą kuchenną oraz ozdobna formę, nierzadko stylizowaną na lampę czy wykorzystującą kojące geometryczne kształty.

Nie ma się co oszukiwać, urok złota nadal istnieje i barwa ta nadal budzi pozytywne emocje. Kluczem jest jednak podejście z umiarem do tematu i z odpowiednim dystansem. Złoto może wciąż być doskonałą ozdobą, upiększając wnętrze i świadcząc o dobrym guście właściciela. Nie można jednak zapominać, że łatwo przesadzić. Złoto może być pułapką, którą trudno dostrzec i która zepchnie nas w objęcia kiczu.

Powtórzmy zatem pytanie z początku tekstu – czy w kuchni może sprawdzić się okap w kolorze złota? I od razu powtórzmy też odpowiedź – jak najbardziej tak. Trzeba tylko zabrać się do tematu z głową, wiedzą i dobrym gustem, bo tu wiele może pójść nie tak, jak powinno.

Możesz również polubić…