Meble kuchenne to nie tylko szafki. Jak umeblować kuchnię?

Przy urządzaniu kuchni szczególny nacisk należy położyć na jej funkcjonalność. Właśnie dlatego skupiamy się wtedy głównie na doborze odpowiednich szafek kuchennych. Warto jednak wskazać, że w tym pomieszczeniu umieścić można także inne meble. Czym warto kierować się przy aranżacji kuchni?

 

Niezależnie od tego, ile ma metrów kwadratowych, a także, jaki jest gust jej właściciela – kuchnia powinna być takim pomieszczeniem, które zapewnia codzienny komfort, jest praktyczne i funkcjonalne, a przy tym również wygląda stylowo.

 

Dzisiaj w sklepach można znaleźć szeroką gamę mebli dedykowanych właśnie do kuchni. To zarówno pojedyncze szafki, jak również zestawy mebli kuchennych, a także stoły, krzesła i innego rodzaju umeblowanie.

 

Coraz częściej powierzamy aranżację kuchni specjalistom w tej dziedzinie, ale również możemy urządzić ją we własnym zakresie. Jakie meble warto wtedy wybrać?

kuchnia w drewnie

Meble kuchenne

To podstawa w każdej aranżacji. Składające się z szafek stojących z osadzonymi na nich blatami oraz z szafek wiszących meble kuchenne pozwalają na przechowywanie produktów oraz przygotowywanie posiłków. Mogą także służyć do zabudowy AGD – kuchenki, piekarnika, lodówki, zmywarki, mikrofalówki.

 

W tej kategorii wybór jest bardzo szeroki – obecnie bardzo chętnie kupowane są nowoczesne meble kuchenne, lecz można również zdecydować się na te w klasycznym stylu, na przykład z naturalnego drewna z efektownymi, frezowanymi detalami.

 

Meble kuchenne mogą być zakupione jako gotowe – dzisiaj są one oferowane przez wielu producentów. Można wówczas dopasować konkretne typy szafek do wnętrza i stworzyć z nich atrakcyjną, funkcjonalną aranżację. Druga opcja to zamówienie mebli na wymiar – w tym przypadku wykonuje je zakład stolarski po konsultacji z klientem i przygotowaniu indywidualnego projektu. Meble na wymiar to droższa opcja, lecz mogą być one indywidualnie dopasowane do wymiarów wnętrza.

kuchnia z okapem kuchennym

Wyspa kuchenna

Ciekawa propozycja do kuchni to wyspa. Pod tym terminem znajduje się dodatkowa szafka wolnostojąca, która służyć może jako miejsce do przygotowywania posiłków, przechowywania, lecz może ona także zastępować stół kuchenny.

 

Wyspy kuchenne bardzo dobrze sprawdzają się w aneksach kuchennych, w których stosuje się także rodzaj półwyspów – wychodzące w kierunku centrum pomieszczenia szafki, które powiększają przestrzeń roboczą i służą za stoły.

 

Do wysp i półwyspów można dostawić hokery – wysokie krzesła barowe. Hoker może być wyposażony w cztery klasyczne nogi albo w obrotową podstawę.

 

Stół i krzesła do kuchni

Gdy pozwala na to przestrzeń, warto także wybrać stół i krzesła do kuchni i stworzyć we wnętrzu przestrzeń do spożywania posiłków. Stół może też sprawdzić się jako blat roboczy, gdy brakuje miejsca.

 

Kuchenny stół może mieć kształt kwadratowy, prostokątny albo okrągły lub owalny w zależności od posiadanej przestrzeni w pomieszczeniu. Można także wybrać stoły rozkładane, które sprawdzą się wtedy, gdy potrzebne będzie dodatkowa przestrzeń.

 

Do stołu dobieramy krzesła kuchenne. Do tego pomieszczenia najczęściej wybiera się krzesła wykonane w całości z drewna, z elementami tworzyw, chromowanego metalu, tapicerowane eko-skórą, która jest łatwa do utrzymania w czystości. Aby krzesło kuchenne z twardym siedziskiem było wygodniejsze, można także położyć na nim miękką poduszkę.

 

Styl krzeseł kuchennych najlepiej dopasować do aranżacji wnętrza. Przykładowo, do wnętrz w stylu skandynawskim świetnie będą sprawdzały się krzesła wykonane z drewna. Z kolei do wnętrz typu loft dobiera się krzesła metalowe. Nowoczesne przestrzenie będą dobrze prezentowały się z modelami z eko-skóry na chromowanej ramie.

 

Wszystkie potrzebne meble kuchenne można zamówić dzisiaj również przez internet!

Artykuł przygotowany przez Marka z bloga www.kelman.com.pl

Możesz również polubić…